Sporti

Barcelona kampione e Europës

Barcelona kampione e Europës /video golat/

Barcelona shpallet kampione e Europës pasi mundi në finale Manchester United. Barcelona ka mposhtur kampionin e Anglisë me rezultat 3:1, në minuten e 27 ka shenuar Pedro por goli i tij nuk ka mjaftuar, ku pastaj Wayne Rooney ka barazuar ne minuten 34′. Kaq ka mjaftuar per pjesen e pare.

Me fillimin e pjeses se dyte marrin perseri kontrollin e ndeshjes lojtarët e Barcelonës. Nuk do të mungojë as goli i Lionel Messit i cili kalon në avantazh skuadrën e tij në minuten e 54 por ai qe mbyll gjithçka ka qenë David Villa që me nje super gol në minuten e 69 ka shuar shpresat e United.

Guardiola: Messi lojtari më i mirë në histori

 

Guardiola: Messi lojtari më i mirë në histori

Pep Guardiola ka thënë se Leo Messi është lojtari "më i mirë që pa në jetën e tij" pas finales së Ligës së Kampionëve.

"Leo Messi është lojtari më i mirë që kam pa ndonjëherë. Ai është i vetmi. Shpresoj se kjo nuk do ta ndalë. Kur nuk luan mirë, ajo është për shkak të rrethit. Shpresoj se do të vazhdojë të luaj kështu" ka thënë treneri i Barcelonës.

"Nëse luani si ne, atherë ju duhet këso lojtari. Në tjetër klub, me siguri dotë kisha pasur problem të gjej lojtarë të tillë. Ndjehem i privilegjuar që kam këso lojtarë. Të gjithë kanë punuar për këtë, dhe kjo nuk është aspak e lehtë. Kam kontratë edhe një vit, dhe do ta rrespektoj deri në fund. Jam i lumtur që drejtoj këta djem" ka përfunduar Guardiola

Luhet xhiro e XIV në Ligën Komunale, gjysmëfinalistët: Rahovica, Malsori, Bukuroca dhe Corrotica

Luhet xhiro e XIV në Ligën Komunale, gjysmëfinalistët: Rahovica, Malsori, Bukuroca dhe Corrotica

U zhvilluan ndeshjet e xhiros së XIV e cila ishte edhe xhiroja e fundit në ligën komunale në futboll të vogël,ndeshjet u luajtën të Premten dhe të Shtunën më 29,30 prill 2011 në kompleksin sportiv në Preshevë.

Të premten u luajtën ndeshjet e grupit B ku u luajt  edhe derbi i javës në mes të Corroticës dhe Bukurocës  që mbaroi me rezultat 0:1 ku me këtë fitore Bukuroca e ruajti pozitën e parë në tabel me gjithsej 34 pikë,ku pas gjendet Corrotica me 29 pikë.

Ndeshje shumë interresante  e grupit A ishte ajo në mes të Malsorit dhe Zhunicës  e cila mbaroi me rezultat të 4:2 ku ky rezultat ekipin e Malsorit e mbanë në dyshen e parë në tabelë.

Në tabelën e grupit A udhëheqë ekipi i Rahovica me 30 pikë kurse pas gjendet Malsorit me 29 pikë.

Nga Grupi A në gjysëm finale do luajnë:   

1.Rahovica
2.Malsori

Kurse Nga grupi B në gjysëm finale do luajnë:  

1.Bukuroca
2. Corrotica

Në gjysëm finale do të  ndeshen kto ekipe: 

RAHOVICA -CORROTICA

BUKUROCA -MALSORI

Ndeshjet e gjysëm finales do të luhen  të Premten më 06.05.2011  duke filluar në ora 17:30 , ndërsa finalja do të luhet më 07.05.2011 e Shtunë në ora 17:30.

  REZULTATET E XHIROS SË XIV GRUPI A     
1 MIRATOCA - ÇUKARKA - : -
2 LERANI - RAHOVICA 0 : 3
3 MALSORI - ZHUNICA 4 : 2
4 ST.HEKURU.  - RAINCA   - : -
                   
                   
TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT A XHIROJA XIV
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 RAHOVICA 14 9 3 2 41 20 21 30
2 MALSORI 14 8 5 1 19 8 11 29
3 RAINCA  13 7 3 3 27 12 15 24
4 ST.HEKUR. 13 5 5 3 15 10 5 20
5 ZHUNICA 14 4 3 7 18 26 -8 15
6 LERANI 13 4 1 8 15 32 -17 13
7 MIRATOCA 13 3 3 7 13 21 -8 12
8 ÇUKARKA 13 1 1 11 10 24 -14 4
                   

 


REZULTATET E XHIROS SË XIV GRUPI B 

1 NORÇA - SHOSHAJA    0 : 3
2 BUSHTRANI  - TËRRNAVA 3 : 3
3 CORROTICA  - BUKUROCA 0 : 1
4 LLAPINCA  - ASHANËT - : -


TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT B XHIROJA XIV
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 BUKUROCA 14 11 1 2 34 14 20 34
2 CORROTICA 14 9 2 3 34 14 20 29
3 TËRRNAVA 14 5 5 4 25 18 7 20
4 BUSHTRANI 14 6 2 6 24 35 -11 20
5 NORÇA 14 4 5 5 24 24 0 17
6 LLAPINCA 14 4 4 6 25 26 -1 16
7 SHOSHAJA 14 3 1 10 19 34 -15 10
8 ASHANËT 14 2 2 10 14 35 -21 8


GJYSËM FINALJA MË 06.MAJ 2011 E PREMTE


1. RAHOVICA-CORROTICA

17 :30
2. BUKUROCA-MALSORI

18 :20


FINALJA MË 07.MAJ 2011  E SHTUNË
NDESHJET FILLOJNË NË ORA 17:30

Gjysmëfinalistët:

Leo Messi mposht mbretërit

Leo Messi mposht mbretërit /video golat/

Barcelona ka fituar në Madrid me rezultat 2:0 me golat e Leo Messit,  i cili me dy golat e tij i ka dhënë një fitore mjaft të rëndësishme skuadrës së Barcelones në ndeshjen e parë te gjysmefinales.

Gjithçka ka filluar me shume tension ndermjet lojtareve dhe Pinto portieri i dytë i Barcelones ndëshkohet me karton të kuq. Në këtë menyre perfundon pjesa e pare e pa gola.

Në minutën e 61-të Pepe ndëshkohet me karton te kuq pas nje nderhyrje  ndaj Dani Alves.  Por me pas mendon ai per rezultatin e ndeshjes Lionel Messi i cili shenon ne minuten e 76 dhe 87.

Oktapodi Iker: Real Madrid në finalen e Ligës së Kampionëve

Oktapodi Iker: Real Madrid në finalen e Ligës së Kampionëve

Nëse duhet ti besohet Oktapodit Ogur i cili është emëruar sipas portierit Iker Casillas, i cili ka qëlluar të dy rezultatet ndërmjet Real Madrid dhe Barcelonës, ai ka parashikuar se finalist në Ligën e Kampionëve do të jetë Real Madrid.

Në ndeshjen e parë, në El Classico, Iker ka parashikuar rezultatin baraz, ku dhe ndeshja ka përfunduar me rezultat 1:1, kurse për finalen e kupës së Mbretit ka parashikuar fitues Real Madrid, ku ndeshja ka përfunduar me rezultat 1:0 për Real Madrid.

Sipas Iker, për të tretë, në finalen e 28 majit në Wembley do të luaj Real Madrid.

Rreth 20 minuta ka zgjatur vendimi i Ikerit në Akuariumin për të vendosur se ku do ta marrë ushqimin. Në fund ai ka zgjedhë logon e Real Madridit që ka qenë e vendosur në cilindrit me peshk sardina.

 

Ndeshje interesante në xhiron e XIII të Ligës Komunale

Edhe këtë javë më 23, 24 Prill 2011 ,vazhuan garat në ligën komunale në futboll të vogël, ku u luajtën ndeshjet e xhiros së XIII .

Ndeshje shumë interresante  e grupit A ishte ajo në mes të Raincës dhe Malsorit e cila mbaroi me rezultat të barabart 0:0 ku ky rezultat ekipin e Malsorit e mbanë në dyshen e parë në tabelë.

Në tabelën e grupit A udhëheqë ekipi i Rahovica me 27 pikë kurse pas gjendet Malsorit me 26 pikë,e tereta  në rradhitjen tabelare gjendet  Rainca .

Në grupin B gjatë vikendit  u luajtën  dy ndeshje kurse dy të tjerat nuk u luajtën pasi disa nga ekipet nuk u paraqitën në fushë përshkak se kanë humbur shpresat e play off-it.

Edhe në këtë javë në krye të tabelës së grupit B gjendet Bukuroca me 31 pikë kurse Corrotica e dyta me 29 pikë ,me këtë reultatë Bukuroca dhe Corrotica e kanë siguruar pjesmarrjen në gjysëm finale por ende nuk dihet se cila ekipë do të jetë në kreun e tabelës ,për këtë duhet të pritet ndeshja  e  xhiros   rradhës ku në këtë xhiro do të takohen dy sfiduesit e tabelës.

Për shkak të festës së 1 Majit dhe turnirit të dëshmorve që do të filloj në Rahovic ,ndeshjet e xhiros së XIV të grupit B do të luhen të Premten më 29.04.2011  kurse ato të grupit A më 30.04.2011 e Shtunë dhe do të zhvillohen këto ndeshje:

 


REZULTATET E XHIROS SË XIII GRUPI A 

1 LERANI - ZHUNICA 0 : 1
2 ST.HEKURU.  - ÇUKARKA - : -
3 RAHOVICA - MIRATOCA 3 : 0
4 MALSORI - RAINCA
0 : 0
TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT A XHIROJA XIII
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 RAHOVICA 13 8 3 2 38 20 18 27
2 MALSORI 13 7 5 1 15 6 9 26
3 RAINCA  13 7 3 3 27 12 15 24
4 ST.HEKUR. 13 5 5 3 15 10 5 20
5 ZHUNICA 13 4 3 6 16 22 -6 15
6 LERANI 13 4 1 8 15 29 -14 13
7 MIRATOCA 13 3 3 7 13 21 -8 12
8 ÇUKARKA 13 1 1 11 10 24 -14 4
GRUPI A
NDESHJET E XHIROS SË XIV  MË 30.04.2011 E SHTUNË
1 MIRATOCA - ÇUKARKA
16 :30
2 LERANI - RAHOVICA
17 :10
3 MALSORI - ZHUNICA
17 :50
4 ST.HEKURU.  - RAINCA

18 :30REZULTATET E XHIROS SË XIII GRUPI B 

1 NORÇA - BUSHTRANI  4 : 5
2 CORROTICA  - ASHANËT 3 : 0
3 BUKUROCA - LLAPINCA  3 : 0
4 SHOSHAJA    - TËRRNAVA 4 : 2


TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT B XHIROJA XIII
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 BUKUROCA 13 10 1 2 33 14 19 31
2 CORROTICA 13 9 2 2 34 13 21 29
3 TËRRNAVA 13 5 4 4 22 15 7 19
4 BUSHTRANI 13 6 1 6 21 32 -11 19
5 NORÇA 13 4 5 4 24 21 3 17
6 LLAPINCA 13 4 4 5 25 26 -1 16
7 ASHANËT 13 2 2 9 14 35 -21 8
8 SHOSHAJA 13 2 1 10 16 34 -18 7
GRUPI B
NDESHJET E XHIROS SË XIV  MË 29.04.2011 E PREMTE
1 NORÇA - SHOSHAJA    16 :30
2 BUSHTRANI  - TËRRNAVA
17 :10
3 CORROTICA  - BUKUROCA
17 :50
4 LLAPINCA  - ASHANËT
18 :30

Ancelotti: Kampioni në Premier League dihet me 8 maj

Ancelotti: Kampioni në Premier League dihet me 8 maj

Pas humbjes së Arsenalit nga Bolton, Chelsea tani ka mbetë ekipi i vetëm si konkurent për titull së bashku me Manchester United që është lider në tabelë.
Treneri i Chelsea Ancelotti beson se ekipi i tij edhe pse ka 6 pikë më pak, ka ende shpresë për titull.

"Na presin dy ndeshje të rëndësishme, kampioni do të dihet për 14 ditë. Nëse fitojmë kundër Tottenham, Manchester do të jetë në presion kundër Arsenalit" ka thënë Ancelotti.

Sergio Ramos: Të mërkurën do të tregojmë karakterin tonë të vërtetë

Sergio Ramos: Të mërkurën do të tregojmë karakterin tonë të vërtetë

Pas fitores bindëse ndaj Valencias, me rezultat 6:3, në të cilën Mourinho ka nxjerrë në fushë ekipin B, Sergio Ramos konsideron se tek lojtarët e Realit mbretëron një atmosferë e shkëlqyer, me harmoni dhe të bashkuar.

"Të gjithë jemi një dhe atmosfera në ekip është si kurrë më parë"

"Ditën e mërkurë na pret një ndeshje shumë e rëndësishme dhe do të tregojmë karakterin tonë të vërtetë dhe se jemi të bashkuar".

"Dua që ndeshja kundër Barcelonës të jetë e pastër, pa dramatizim dhe referi të mos favorizojë asnjërin ekip. Mendoj se ditën e mërkurë do të jetë një spektakël i vërtetë" ka thënë mbrojtësi Sergio Ramos.


Ramos ndjehet tani më mirë, Real me trofeun replikë

Ramos ndjehet tani më mirë, Real me trofeun replikë

Klubi Real Madrid ka marrë trofeun Copa Del Rey replikë pasi origjinali është thyer gjatë festimit të fitores, ku i kishte rënë nga dora Sergio Ramos dhe kishte përfunduar nën rrotat e autobusit.

Në njoftimin e klubit thuhet se trofeu i ri tashmë është vendosur në sallën e stadiumit Santiago Bernabeu.

Siç ka deklaruar përfaqësuesi i prodhimit të trofeve, Federico Allegre, "replika e trofeut ka qenë moti kohë e gatshme, në rast se ndodh diçka e paparishikuar".

Futbollisti preshevar Shpëtim Arifi përzgjidhet në ekipin e kombëtares Zvicerane U15

 

Futbollisti preshevar Shpëtim Arifi përzgjidhet në ekipin e kombëtares Zvicerane U15

Ëndrrat dhe pasioni i madh për  futbollin që nga femijëria e tij e hershme duke treguar angazhim intensiv përkushtim, dashuri, po arrijnë të bëhen realitet  për djaloshin nga Rainca e Preshevës Shpëtim Arifi.

Shpëtimi e filloi karrierën e tij në klubin e SC Derendingenit prej 06.07.2005 dhe e vazhdoi deri më 14.08.2010. Si pasojë e shkathtësive dhe talentit të tij  me lojën e mesfushorit  sulmues  cilësorë, arriti të avancohet duke u bërë pjesë e klubit prestigjioz të Zvicrrës BSC Young Boys që nga 25.08.2010.

Nga 1 prill 2011, Shpëtimi është seleksionuar  si pjesë e U-15  ekipit kombëtarë të Zvicrrës ,që përbëjnë grupi prej 30-40 futbollist  nga gara prej 150 futbollistëve më të talentuar të Zvicrrës të udhëhequr nga trajneri Heinz Moser.

Rrugëtimi i tij drejt suksesit dhe gara për ti prekur majat e arritjeve  vazhdon me plotë zell, energji, dhe mosha e tij, personi i tij është premtues në perspektivën e së ardhmes për ti përmbushur ëndrrat e fëmijërisë.

Luhet xhiro e XII në Ligën Komunale në futboll të vogël

Luhet xhiro e XII në Ligën Komunale në futboll të vogël

Edhe këtë javë më 16,17,Prill 2011 ,vazhuan garat në ligën komunale në futboll të vogël ku u luajtën ndeshjet e xhiros së XII.

Edhe në këtë xhiro patë ndeshje të bukura ndërsa në këtë xhiro pat edhe mjaftë kartona ku u shqiptuan edhe dënime shumë të ashpëra për lojtarët të ciltë u treguan të pa diciplinuar.
 
Ndeshje më e bukur  e grupit A u konsiderua ajo në mes të Rahovicës dhe Raincës që mbaroi me rezultatë  5:1.
Në tabelën e grupit A udhëheqë ekipi i Malsorit me 25 pikë kurse pas gjendet Rahovica me 24 pikë, pas tyre në rradhitjen tabelare gjenden dy konkurrent që pretendojnë play off-in.

Në grupin A deri në këtë xhiro ende nuk dihen gjysëm finalistët.

Në grupin B gjatë vikendit pati ndeshje shumë të bukura por veçohen ajo e NORÇËS me TËRRNAVËN që mbaroi me rezultat  4:1.

Edhe në këtë javë në krye të tabelës të grupit B gjendet Bukuroca me 28 pikë kurse Corrotica e dyta me 26 pikë ,me këtë reultatë Bukuroca dhe Corrotica e kanë siguruar pjesmarrjen në gjysëm finale por ende nuk dihet se cila ekipë do të jetë në kreun e tabelës, për këtë duhet të priten ndeshjet e dy xhirove të rradhës ku në xhiron e fundit do të takohen dy sfiduesit e tabelës.

Të shtunën dhe të dielën më 23 dhe 24.04.2011 luhen ndeshjet e xhiros së XIII të ligës komunale në futboll të vogël në Preshevë  dhe do të zhvillohen këto ndeshje:

 

 


REZULTATET E XHIROS SË XII GRUPI A 

1 ÇUKARKA - ZHUNICA 1 : 2
2 RAHOVICA - RAINCA
1 : 5
3 MALSORI - MIRATOCA 1 : 0
4 LERANI - ST.HEKURU.  3 : 0
TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT A XHIROJA XII
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 MALSORI 12 7 4 1 15 6 9 25
2 RAHOVICA 12 7 3 2 35 20 15 24
3 RAINCA  12 7 2 3 27 12 15 23
4 ST.HEKUR. 12 5 5 2 15 10 5 20
5 LERANI 12 4 1 7 15 28 -13 13
6 MIRATOCA 12 3 3 6 13 21 -8 12
7 ZHUNICA 12 3 3 6 15 22 -7 12
8 ÇUKARKA 12 1 1 10 10 24 -14 4
GRUPI A

NDESHJET E XHIROS SË XIII  MË 24.04.2011
1 LERANI - ZHUNICA
16 :30
2 ST.HEKURU.  - ÇUKARKA
17 :10
3 RAHOVICA - MIRATOCA
17 :50
4 MALSORI - RAINCA

18 :30REZULTATET E XHIROS SË XII GRUPI B 

1 BUSHTRANI  - LLAPINCA  3 : 0
2 BUKUROCA - ASHANËT 4 : 2
3 CORROTICA  - SHOSHAJA    3 : 0
4 TËRRNAVA - NORÇA
4 : 1


TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT B XHIROJA XII
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 BUKUROCA 12 9 1 2 30 14 16 28
2 CORROTICA 12 8 2 2 31 13 18 26
3 TËRRNAVA 12 5 4 3 20 11 9 19
4 NORÇA 12 4 5 3 20 16 4 17
5 LLAPINCA 12 4 4 4 25 23 2 16
6 BUSHTRANI 12 5 1 6 16 28 -12 16
7 ASHANËT 12 2 2 8 14 32 -18 8
8 SHOSHAJA 12 1 1 10 12 32 -20 4
GRUPI B

NDESHJET E XHIROS SË XIII  MË 23.04.2011
1 NORÇA - BUSHTRANI  16 :00
2 CORROTICA  - ASHANËT
16 :40
3 BUKUROCA - LLAPINCA 
17 :20
4 SHOSHAJA    - TËRRNAVA
18 :00

Klasikja “çmend” Evropën, spektakli i takon Spanjës

Madrid, 15 prill - Përballje të tilla zakonisht quhen ndeshja e vitit. Por, në 18 ditët e ardhshme Barcelona dhe Reali i Madridit do të ndeshen 4 herë mes tyre, duke bërë që e gjithë bota e futbollit të kthejë sytë nga Spanja.

Kalvari i klasikeve do të nisë të shtunën, kur madrilenët do të presin në “Bernabeu” katalanasit, në një betejë që pavarësisht situatës në renditje, është gjithnjë e zjarrtë. Më pas, do të jetë finalja e Kupës së Mbretit më 20 prill, ndërkohë që më 27 prill dhe në 3 maj, do të luhen dy gjysmëfinalet e Champions League.

Humbja 5-0 në “Kamp Nou” e ka shtuar dëshirën e tifozëve dhe të lojtarëve të Realit për hakmarrje, ndërkohë që në krahun katalanas provokimet kanë qenë të shumta në lidhje me rezultatin e 29 nëntorit 2010.

Real Madrid-Barcelona është më shumë se një ndeshje futbolli, është sfida mes Madridit të pushtetshëm dhe Katalonjës që nuk e konsideron veten pjesë të Spanjës. Por, mbi të gjitha, është përballja mes dy prej klubeve më të mëdhenj në botë, të mbushur me yje dhe me një filozofi loje që tradicionalisht orientohet drejt spektaklit.

Është një përballje mes Mesit e Ronaldos, mes Murinjos e Guardiolës si edhe mes dy tifozerive nga më fantastiket e planetit. Real-Barcelona është një ndeshje që ndiqet nga gjithë bota, pasi është sinonim i futbollit të bukur dhe teknikës së lartë.

Sfidave në kampionat dhe në finalen e Kupës, këtë vit do t’u shtohen edhe ato në Ligën e Kampioneve. Do të jenë dy përballje që vlejnë një vend në finalen e “Uemblit”, në kompeticionin më të rëndësishëm europian për klube. Pikërisht kjo finale duket edhe çmimi që kërkon të arrijë Zhoze Murinjo, trajneri që është në lojë për t’u bërë i pari që e fiton tre herë Champions League me tre skuadra të ndryshme. Ndërsa Ksabi Alonso linte fushën e “Ëhite Hart Lane” të mërkurën në mbrëmje, mendimet e tij ishin pikërisht te Barcelona.

“Tani, është një realitet”, tha mesfushori. E në fakt, kurrë nuk kishte ndodhur një gjë e tillë. Ndeshjet më të shumta mes Realit e Barçës regjistrohen në vitin 1916, 4 në 21 ditë. Por, atëherë nuk kishte Kupa Evrope dhe ky është një takim i vërtetë me historinë. Pasi u vendos zyrtarisht përballja gjysmëfinale, gazetat katalanase shkruanin: “Tani, lidhni rripat”. Përgjigja e atyre madrilene nuk vonoi. “Dhe tani për Barcelonën”, shkruante “AS”.

Zhoze Murinjo e nisi karrierën e tij në Katalonjë, te Barcelona, por në këtë krahinë të bukur të Spanjës, njerëzit shfrytëzojnë çdo mundësi për të sharë e kritikuar teknikun portugez. Por, nuk qëndrojnë pas edhe mediat, që në Spanjë janë të ndara si me thikë. Madje, edhe lajmi i mirë bëhet i keq. Ndërsa Reali fitonte 3-0 me Atletiko Bilbaon një javë më parë, “El Mundo Deportivo” shkruante me tallje: “Një shpullë në fytyrë për Zhoze Murinjon”, referuar humbjes në klasike.

Ndërkohë, gazeta pro madrilene “Marca” ka kritikuar ashpër fushatën e Barcelonës, që i është referuar “manatës” (pesë golave) të muajit nëntor. Ajo i ka quajtur komentet e ardhura nga Barcelona si “agresive dhe provokative”. Po ashtu, pasi Pep Guardiolës i shkau goja në fund të ndeshjes me Shaktjorin, duke thënë në konferencë për shtyp se “Barcelona tani është në finale”, “Marca” nuk ngurroi aspak ta sulmonte, duke e quajtur arrogant dhe njeri që nuk e njeh respektin. Guardiola e harroi përballjen me Realin dhe më pas kërkoi falje, por kjo nuk mjaftoi për të zbutur mediat e kryeqytetit.

Schalke dhe Reali gjysmëfinalistët e dytë

Londër, 13prill - Kampioni në fuqi i Evropës, Interi, është eliminuar nga Liga e Kampionëve, kurse Schalke kualifikohet në gjysmëfinale. Schalke edhe në ndeshjen e kthimit ka shënuar fitore, por kësaj here me shifra 2:1, ndërsa në Gjyzepe Meacca pati fituar me rezultat 5:2 dhe me shifrat të përgjithshme 7:3 ka eliminuar Interin.

Në ballafaqimin tjetër çerekfinal, Reali fitoi ndaj Tottenham-it me rezultat 1:0 dhe rezultati i ndeshjes së parë 4:0, kësisoj me shifra të përgjithshme 5:0 eliminuan skuadrën angleze.

Në minutën e 45-të Jurado për bukuri e ka gjetur të pambuluar Raulin, i cili i vetmuar ka mashtruar edhe portierin dhe shënoi për shifrat 1:0. Në pjesën e dytë pikërisht në minutën e 49-të, interistët e barazuan rezultatin 1:1 nëpërmjet Thiago Mottës, i cili ka shfrytëzuar një pakujdesi të mbrojtjes vendase. Në minutën e 81-të, Schalke kalon në epërsi me rezultat 2:1. Raul me maje të syrit e ka vërejtur të vetmuar Howedes, i cili futet me shpejtësi brenda 16-shit dhe me gjuajtje të fortë ka lënë fjetur portierin e Interit, Cesar.

Tottenham – Reali, 45 minuta e pjesës së parë përfunduan pa gola (0:0). Në pjesën e dytë, në minutën e 50-të, Khedira, futbollist i palodhshëm ka shërbyer me top Cristiano Ronaldon, i cili ka shënuar për shifrat 0:1.

Në gjysmëfinale takohen: Barcelona – Real Madridi dhe Manchester Unitedi-i-Schalke 04.


Rezultatet:

Tottenham – Real 0:1 (0:4)
Schalke – Inter 2:1 (5:2)
Shakhtar – Barcelona 0:1 (1:5)
Manchester Utd – Chelsea 2:1 (1:0)

Pas barazimit 1-1 Real Madrid –Barcelona, bastoret favorizojn Realin për Copa del Ray

Pas barazimit 1-1 Real Madrid –Barcelona, bastoret favorizojn Realin për Copa del Ray

Menjëher pas përfundimit të ndeshjes Real Madird –Barcelona me rezultat 1-1, njëherit pas avantazhit ne gola, dhe në lojtar të Barcelonës, (pas perjashtimit te Albiol në minutën e 51) bastoret kryesore te Europes, ndryshuan koeficientat e “El clasicos” së mërkurës, finales së Copa Del Ray, e cila zhvillohet ne Mestaja ë Valencias.

Për këët ndeshje sipas Play for Win dhe bet365, Reali i Madridit për fitore mban koeficientin 1.85, barazimi 3.75 ndërsa fitorja për Barcelonën 4.00.  E gjithe kjo vije, mbase pas klasit të treguar nga Reali i Madridit i cili edhe pse ishte gati gjysmen e lojës së parë më një lojtar më pak, arriti të barazoj dhe ishte i frikshëm në sulmet e saj në fund të ndeshjes.

Chelsea shenon fitore ndaj West Bromich Albion

Chelsea shenon fitore ndaj West Bromich Albion /video golat/

Chelsea ka shenuar fitore të re në kampionat pasi ka mundur West Bromich Albion me rezultatin 3-1.

WBA shenoi një gol në minutën e 17′ nga Odemwingie. Pas pesë minutash barazon rezultatin Drogba në minutën e 22′.

Por për Chelsean mendon edhe Kalou në minutën e 26′ dhe Lampard në minutën e 43′. Chelsea shpreson që Arsenal të mos fitojë nesër në ndeshjen me liverpool.

Ja disa rezultate të ndeshjeve të tjera të Premier Ligës:


Birmingham C. 2 - 0 Sunderland

  Blackpool 1 - 3 Wigan Athletic

  Everton 2 - 0 Blackburn R.

  West Bromwich A. 1 - 3 Chelsea

  West Ham U. 1 - 2 Aston Villa

Tek Chelsea largohet Ancelotti dhe vjen Marcelo Lippi?

 

Tek Chelsea largohet Ancelotti dhe vjen Marcelo Lippi?

Mediet angleze tani më kanë kandiduar Marcelo Lippin si trener të ri të Chelsea.

Lippi nuk drejton asnjë ekip që nga kampionati botërorë, pret shansin e vërtetë. Ai është lidhur me shumë klube, para së gjithash me Juventus, mirëpo asgjë konkrete.
Ai po pret ofertë nga Anglia.

"Është e qartë se më mungon puna, kam 63 vjet dhe besoj se deri tani kam qenë i suksesshëm. Ka pasë edhe mos suksese, mirëpo ky është futbolli" ka thënë Lippi.

"Chelsea? Do të isha shpërblyer, mirëpo nuk kam asgjë kundër edhe të drejtoj reprezentacionin e Anglisë një ditë" ka përfunduar Lippi.

Barcelona ka shenuar një rekord të klubit

Barcelona ka shenuar një rekord të klubit

Me fitoren ndaj Shakhtorit me rezultat të përgjthshëm, lojtarët e Barcelonës kanë siguruar gjysmëfinalen e ligës së Kampionëve ku edhe kanë shenuar një rekord të klubit.

Barcelona gjithashtu edhe është ekipi i katërt në historinë e euro kupave që të klasifikohet katër herë radhazi në gjysmëfinale. Tri ekipet tjera që ia kanë arritur janë Real Madrid pesë herë radhazi (1955-1960), Inter (1963-1967) dhe Juventus (1995-1999);

Për Barcelonën kjo është edhe hera e 16 që kualifikohet në gjysmëfinalen e Ligas, hera e tretë radhazi nën drejtimin e Guardiolas. Në finalen e madhe Barcelona ka luajtur 6 herë kurse ka fituar 3 herë (1991/92, 2005/06 dhe 2008/09) kurse ka humbur 1960/61 (Benfica), 1985/86 (Steaua) dhe me 1993/94 (Milan).

Leo Messi lavdëron Cristiano Ronaldon dhe Jose Mourinhon

Leo Messi lavdëron Cristiano Ronaldon dhe Jose Mourinhon

Super ylli i Barcelonës Leo Messi ka lavdëruar rivalët nga Real Madrid, më sakt Jose Mourinho dhe Cristiano Ronaldon para ndeshjes El Classico që do të luhet këtë vikend.

Messi mbrëmë ka shenuar një rekord duke u bë golshenuesi më i mirë në të gjitha garimet, pasi kundër Shakhtor ka shenuar golin e tij të 48-të dhe ka kaluar brazilianin Ronaldo.

"Cristiano i don ambiciet dhe golat. Ai gjithmonë adaptohet dhe punon shumë. Ai në secilin ekip luan mirë. Mourinho është një trener i shkëlqyer për Real Madridin. Njerëzit mund të flasin çka do, mirë  apo keq, ai si trener është fitues" ka thënë Messi.

Për vikend janë luajtur ndeshjet e xhiros së XI në Ligën Komunale në futboll të vogël

 

 

Gjatë ditëve të vikendit, më 09 dhe 10 Prill 2011 u luajtën ndeshjet e xhiros së XI .

Edhe në këtë xhiro patë ndeshje të bukura ndërsa në këtë xhiro pat edhe mjahtë kartuça ku u shqiptuan edhe dënime shumë të ashpëra për lojtarët të ciltë u treguan të pa diciplinuar.

Ndeshje më e bukur  e grupit A u konsiderua ajo në mes të St.Heurudhor  dhe Miratoca  që mbaroi me rezultatë  0:0.

Në tabelën e grupit A udhëheqë ekipi i Rahovicës me 24 pikë kurse pas gjendet Malsori  me 22 pikë,pas tyre vrehen shumë konkurrent  për të pretenduar kreun e tabelës.

Në grupin B gjatë vikendit pati ndeshje shumë të bukura por veçohen ajo e BUKUROCËS me TËRRNAVËN që mbaroi me rezultat  3:1 çka dhe me këtë rezultat ekipi i Bukurocës e ruanë kreun e tabelës,ndeshja tjetër interesante ishte ajo e  CORROTICËS me LLAPINCËN ku mbaroi me rezultat 4:1. Ku edhe në këtë xhiro Corrotica e mbanë pozitën e dytë në tabelë.

Të shtunën dhe të dielën më 16 dhe 17.04.2011 luhen ndeshjet e xhiros së XII të ligës komunale në futboll të vogël në Preshevë  dhe do të zhvillohen këto ndeshje:

 


REZULTATET E XHIROS SË XI GRUPI A 


1 LERANI        -  MALSORI 1 : 2
2 ST.HEKURU. -  MIRATOCA 0 : 0
3 ÇUKARKA       - RAINCA 1 : 3
4 ZHUNICA        - RAHOVICA 3 : 5


TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT A XHIROJA XI
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 RAHOVICA 11 7 3 1 34 15 19 24
2 MALSORI 11 6 4 1 14 6 8 22
3 RAINCA  11 6 2 3 22 11 11 20
4 ST.HEKUR. 11 5 5 1 15 7 8 20
5 MIRATOCA 11 3 3 5 13 20 -7 12
6 LERANI 11 3 1 7 12 28 -16 10
7 ZHUNICA 11 2 3 6 13 21 -8 9
8 ÇUKARKA 11 1 1 9 9 22 -13 4

GRUPI A


NDESHJET E XHIROS SË XII  MË 16.04.2011

1 ÇUKARKA - ZHUNICA
15 :00
2 RAHOVICA - RAINCA
15 :40
3 MALSORI - MIRATOCA
16 :20
4 LERANI - ST.HEKURU.  17 :00
REZULTATET E XHIROS SË XI GRUPI B 


1 ASHANËT - NORÇA
1 : 3
2 CORROTICA  - LLAPINCA  4 : 1
3 BUKUROCA - TËRRNAVA 3 : 1
4 BUSHTRANI  - SHOSHAJA    2 : 1TABELA E KLASIFIKIMIT  E GRUPIT B XHIROJA XI
Vend. Ekipi Nr.i Nde. Fitoret Barazim Humbje Go.Shen Go.Pran. Dall.i Gol. Pikët
1 BUKUROCA 11 8 1 2 26 12 14 25
2 CORROTICA 11 7 2 2 28 13 15 23
3 NORÇA 11 4 5 2 19 12 7 17
4 TËRRNAVA 11 4 4 3 16 10 6 16
5 LLAPINCA 11 4 4 3 25 20 5 16
6 BUSHTRANI 11 4 1 6 13 28 -15 13
7 ASHANËT 11 2 2 7 12 28 -16 8
8 SHOSHAJA 11 1 1 9 12 29 -17 4

GRUPI B


NDESHJET E XHIROS SË XII  MË 17.04.2011

1 BUSHTRANI  - LLAPINCA 
15 :00
2 BUKUROCA - ASHANËT
15 :40
3 CORROTICA  - SHOSHAJA    16 :20
4 TËRRNAVA - NORÇA

17 :00

Kaka shenon penalltitë, Bilbao i pafuqishëm kundër madrilenëve

Kaka shenon penalltitë, Bilbao i pafuqishëm kundër madrilenëve /video/

Lojtari i Realit Kaka ka shenuar 2 herë nga penalltia, kurse CR7 nga rezerva është aktivuzuar në 30 minutat e fundit.
Treneri Mourinho kishte aktivizuar planin B pa CR7, Ozil, Marcelo..duke mos ndikuar në rezultatin përfundimtar.

Penalltitë në minutën e 15 dhr 53 po thuaj se kishin zgjidhur dilemën e fituesit. Golin e tretë e ka shenuar portugezi në minutën e 70-të.

Interi shenon fitore, tani në minus 2

Interi shenon fitore, tani në minus 2 /video golat/

Në pjesë të parë, po thuaj se të dy ekipet kishin lojën e barazpeshuar pa shanse. Në pjesën e dytë, është thyer rezistenca e "gomarëve fluturues". në fillim Cambiaso me shumë fat, kur topi ka ndryshuar kahjen.
Maicon pas një aksioni të Militos ka shenuar edhe golin përfundimtar 2:0. Interi pret ndeshjen e Milanit, dhe deri nesër mbetet me minus 2 pikë larg kryesuesit.

Leo Messi në Facebook - tejkalon 7 milionë pëlqime

Leo Messi në Facebook - tejkalon 7 milionë pëlqime

Ylli i Barcelonës dhe i Kombëtares argjentinase, Lionel Messi ka hapur profil zyrtar të tij në rrjetin social Facebook dhe fitoi gati shtatë milionë përcjellës brenda shtatë orëve.

Messi, i cili dy herë ka fituar çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë, ka hapur profilin e tij në Facebook të mërkurën, ndërsa në postimin e tij të parë shkroi: “Jam i lumtur! Prej tash e tutje do të jemi të lidhur më afër nëpërmjet Facebookut”.

Ai ka përcjellë bashkëlojtarët e tij nga Barcelona, Andres Iniesta, Gerard Pique, David Villa dhe Pedro si dhe rivalit nga Real Madridi, Cristiano Ronaldo, në mesin e futbollistëve kryesorë të La Ligas që kanë krijuar faqe zyrtare në ueb faqen Facebook.

Messi, i cili nuk ka llogari në tjetrin rrjet social Twitter, deri më tani gjatë këtij sezoni ka shënuar 45 gola për kampionin aktual të Spanjës, Barcelonën.

Klitchko refuzon Solisin për një meç të kthimit

 

Klitchko refuzon Solisin për një meç të kthimit

Thirjet e bokserit kubanez Oldanier Solis që ti mundësoj meçin e kthimit, kampioni në WBC Vitalij Klitschko (39) i ka refuzuar pa hamendje.

"Për Solis me rëndësi është të sherohet. Ai për mua është e kaluar, kariera ime shkon tutje" ka thënë Klitschko në një konferencë për medie.
Para tre javësh, në Koln të Gjermanisë Solis në meçin kundër Klitchko para se të përfundojë raundi i parë ka rënë për shkak të lëndimit të gjurit dhe nuk ka mundur të vazhdojë meçin.

"Shpresoj që Klitschko është një mashkul që të më mundësojë revanshimin" ka thënë Solis duke shtuar se "Po të mos isha lëndur, dota kisha nokautuar. Ai është një zerro prej bokseri. Kam qenë i befasuar kur kam pa sa është i dobët".

Për 18 ditë do të luhen 4 El Classico

 

Për 18 ditë do të luhen 4 El Classico

Futbollistët e Barcelonës dhe Real Madrid ka mundësi të luajnë katër "El Classico" në vetëm 18 ditë, pasi fitoreve bindëse të dy ekipeve në Ligën e Kampionëve.

Real pret Barcelonën me 16 prill në Baernabeu në Ligën e Spanjës, katër ditë më vonë luhet finalja e kupës së mbretit, dhe nëse nuk ndodh ndonjë çudi, do të presim edhe dy ndeshje gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve. Ndeshjet e para janë me program me 27 prill dhe e kthimit me 4 maj.

Të dy ekipet kanë deklasuar rivalët e tyre në cerekfinalen e Ligës së Kampionëve, ku Real ka fituar ndaj Tottenham me rezultat 4:0 në Bernabeu kurse Barcelona mbrëmë ka mposhtur Shakhtor me rezultat 5:1 në Camp Nou.

"Rezultati është si është i tillë, Shakhtor ka një trener  të mirë dhe unë frigohem edhe më tej. Duhet të luajm në Donjeck e pastaj të flasim për Realin. Nuk besoj kur Lucescu thotë gjithcka ka përfunduar. Në kupën e mbretit kemi luajtur me Betis 5:1, edhe pastaj jemi nxjerrë me 3:1. Atherë isha akuzuar se jam shumë i thjeshtë" ka thënë Guardiola.

Ai ka deklaruar se

Chec: Të gjithë e panë penalltinë, vetëm njeriu kryesor jo..

Chec: Të gjithë e panë penalltinë, vetëm njeriu kryesor jo..

Portieri i Chelsea, Peter Chec ka deklarua pas humbjen nga Manchester United se ka pasë një penallti ndaj Ramires pas një ndërhyrje të Evra.

"Mendoj se të gjithë e kanë pa penalltinë dhe cfar ka ndodhur, dhe në TV duket qartë. Mirëpo personi më i rëndësishëm nuk e ka pa. Kemi humbur ndeshjen dhe tani e kemi shumë të vështir.Mendoj se kemi pasë shanse vetëm se nuk kemi shenuar gol" ka thënë Chec pas ndeshjes.

Rooney dhuron një fitore të rëndësishme Unitedit

Rooney dhuron një fitore të rëndësishme Unitedit /video goli/

Wayne Rooney i jep nje fitore të rëndësishme Manchester United kundrejt Chelsea në Stamford Bridge duke hedhur një hap të sigurt drejt gjysmë finales së Ligës së Kampioneve.

Manchester United me këtë fitore ka një shans shumë të mirë për ta kaluar këtë raund.

Goli i Wayne Rooney u shenua ne minutën e 24 te pjeses së parë.

Peter Crouch kërkon falje klubit dhe lojtarëve

Peter Crouch kërkon falje klubit dhe lojtarëve

Sulmuesi i Tottenham Peter Crouch ka kërkuar falje klubit dhe bashkëlojtarëve të tij pas marrjes së kartonit të kuq në ndeshjen me Real Madrid.
Ai pas 15 minuta lojë në Santiago Bernabeu ka marrë kartonin e dytë të verdhë duke lënë klubin pa sulmues. Shumica konsiderojnë që kartoni i dytë i verdhë ka qenë vendim i ashpër.
Ai pas ndeshjes nuk ka qenë i aftë të dalë para gazetarëve, andaj edhe në vend të tij ka folë mbrojtësi Michael Doson.

"Crouch ka qenë shumë keq. Ka kërkuar falje. Nuk i kam parë kartonat andaj edhe nuk mund ta di sa a kanë qenë të vendime të sakta. Kur ju ndodh kaq herët një gjë e tillë, edhe atë kundër Realit, është e qartë se çka ju pret" ka thënë mbrojtësi Doson.

Cristiano Ronaldo starton kundër Tottenham

Cristiano Ronaldo starton kundër Tottenham

Jose Mourinho ka një përforcim të madh në ekip pasi Cristiano Ronaldo është i gatshëm të luaj në ndeshjen çerekfinale kundër Tottenham.

Siç pohob "Marca", portugezi do të jetë që nga fillimi i ndeshjes edhe pse Mourinho kishte deklaruar se CR7 nuk do të jetë i sigurtë.

Pique: Leo Messi më i rrezikshëm se Ronaldo

 

Pique: Leo Messi më i rrezikshëm se Ronaldo

Mbrojtësi i Barcelonës Gerard Pique ka deklaruar se bashkëlojtari i tij Leo Messi është më i mirë se lojtari i Real Madridit, Cristiano Ronaldo.

Pique thotë që Messi është më i rrezikshëm se Ronaldo dhe është shumë vështirë ta ruash.

"Messi ka më shumë. Ai është njeri i vendimeve, kurse Ronaldo është më spektakolar. CR tejakon mirë dhe ka lojë të shkëlqyer në ajër, kurse Messi është më direkt me topin. Ai thjesht më i rrezikshëm për mbrojtësit. Diçka më lehtë është ta ruash Ronaldon" ka thënë Pique.

Leo Messi: Ja goli im më i rëndësishëm në karierën time

 

Leo Messi: Ja goli im më i rëndësishëm në karierën time

Futbollisti i Barcelonës, Leo Messi është deklaruar se cili është goli i cili është më i rëndësishëm në karierën e tij.
Sipas futbollistit më të mirë në botë, goli i shenuar në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2009 kundër Manchester United është më i rëndësishmi në karierën e tij.

"E dua futbollin tërë jetën, gjithmonë kam ëndërruar të jemi një futbollist i suksesshëm,dhe asgjë tjetër nuk më ka interesuar. Nuk e di cili është goli më i mirë dhe më i bukuri që kam shenuar, mirëpo më i rëndësishmi është ai kundër Manchester United. Atë gol do ta mbaj në mend tërë jetën" ka thënë Messi.

Messi ksihte shenuar golin e fitores në Romë në vitin 2009 në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Manchester United.

Messi: Filozofia e lojës së Barcelonës më përshtatet mua

Messi: Filozofia e lojës së Barcelonës më përshtatet mua

Lojtari më i mirë i Barcelonës, Leo Messi ka deklaruar se nuk mund ta shohë veten që të largohet nga Barcelona. Ai ka deklaruar se sistemi i lojës së Barcelonës dhe puna janë meritë për sukseset e tij.

"Filozofia e klubit më përshtatet, jam ambientuar këtu perfekt qysh si fëmijë. Këtu qysh si junior të gjithë mendojmë  në filim se si ta dërgojmë topin përpara në sulm dhe kur luan me ekipin e parë të mos trembesh. Kjo është fuqia e Barcelonës, pasi të gjithë jemi formuar në një vend" ka thënë Messi.

"Nervozohem kur nuk fitoj, apo edhe gabimet e mia ndikojnë në triumf. Natyrisht mendoj që të bëhem sulmyes, pasi dua të shenoj gola, mirëpo dëshiroj të luaj edhe pas qendër sulmuesit që të asisitoj" ka thënë Messi.

Milan dhe Lazio interesohen për Lorik Canën

Milan dhe Lazio interesohen për Lorik Canën

Mesfushori i talentuar shqiptar, Lorik Cana, aktualisht futbollist i skuadrës turke Galatasaray, është i ndjekur nga dy klube të mëdha italiane Milan dhe Lazio shkruan portali sportiv Sportnet.

Sipas itasportpress.it klubet po përgatisin terrenin për 27 vjeçarin, dikur kapiten i Sunderland, i cili me klubin turk ka nënshkruar një kontratë deri në 2014.

Cana që ka luajtur këtë sezon në 21 ndeshje dhe ka shënuar 1 herë, vlerësohet rreth 10 milionë euro.

Mourihno: Lojtarët e mi janë të vdekur

Mourihno: Lojtarët e mi janë të vdekur

Një varg prej 9 vitesh dhe mbi 150 ndeshje të pa humbura në fushë të vet i ka ardhur fundi. Në një konferencë për medie, treneri Mourinho ka dhënë mendimin e vet pas humbjes së parë të Realit në fushë të vet për këtë sezonë.

"I kemi ditur kufijtë tonë. Lojtarët janë të vdekur. Fati është pjesë e futbollit, kundërshtarët tanë sot e kanë pas fat, kurse ne jo" ka thënë Mourinho.

"Matematika thotë që kampionati ende nuk ka përfunduar, mirëpo realisht dallimi prej 8 pikësht në praktikë është e pamundur të arrihet".

"Na kanë munguar Cristiano Ronaldo, Marcelo, Xabi Alonso, Karim Benzema andaj edhe kemi tentuar të luajmë ndryshe, duke i bë presion kundërshtarit larg golit dhe duke luajtur direkt. Mirëpo futbolli është i paparashikuar. Kemi pasë shumë shanse të shenojmë gol, disa nga dy metra larg golit. Rezultati 0:0 do të ishte për ne si humbje, andaj kemi shkuar edhe për gol. Kundër Tottenham 0:0 do të ishte rezultat i mirë për ne, por jo edhe jo dramatik" ka shtuar Mourinho.

Ai ka folur edhe për ndeshjen kundër Tottenham që do të luhet ditën e martë.

"Nëse luan Ronaldo, do të jetë në rrezik pasi ai dhe unë kemi vendosur këtë rrezik. Mjekët tanë kanë thënë se ai do të jetë i gatshëm në javën tjetër kundër Atletik Bilbao, njejt si Benzema. Marcelo nuk do të luaj dy javë. Nesër do të flas me lojtarët e lënduar dhe pastaj do të vendps se a do të rrezikojmë" ka përfunduar Mourinho pas ndeshjes.

Guardiola: Nuk duhet të relaksohemi, Reali do të luftojë deri në fund

Guardiola: Nuk duhet të relaksohemi, Reali do të luftojë deri në fund

Fitorja e Barcelonës ndaj Villareal dhe humbja e papritur e Real Madridit në Santiago Bernabeu nga Gijon ka krijuar një dallim prej 8 pikësh ndërmjet dy rivalëve.

Treneri i Barcelonës Pep Guardila nuk lejon që të ngritet euforia dhe konsideron se edhe pse ka dallim të madh, ende nuk ka përfunduar asgjë.

"Madridi do të luftojë deri në fund. Ne kemi një përparësi të mirë dhe ka ende shumë pikë dhe nuk duhet të lejojmë që të relaksohemi, pasi Reali është një kundërshtarë i fortë" ka thënë Guardiola.
Deri në fund të kampionatit kanë mbetur edhe 8 xhiro.

Shumica konsiderojnë që Barcelona që nga tani mund të fillojë të festojë titullin e tretë radhazi në Spanjë.

Marca: A ka qenë i rregullt goli i Pique ndaj Villareal?

Marca: A ka qenë i rregullt goli i Pique ndaj Villareal?

Pas përfundimit të ndeshjes ndërmjet Villareal dhe Barcelonës në El Madrigal, "Marca" spanjolle ka dyshuar për rregullaritetin e golit të shenuar nga Pique.
Sipas saj, Pique pas gjuajtes me kokë nga Sergio Bousquets, Pique e ka ndaluar topin me dorë, rast ky që referi Rafel Ramirez Dominguez nuk e ka vërejtur, po as ndihmësi i tij deri sa kanë protestuar lojtarët e Villarealit.

Robben: Nuk kemi luajtur mirë

Robben: Nuk kemi luajtur mirë

Bayern ditën e shtunë ka shenuar fitore minimiale ndaj Borussia Menhenbladbach, dhe golin vendimtar në minutën e 78-të e ka shenuar holandezi Arjen Robben.

Ai nuk është i kënaqur me lojën që ka ofruar ekipi i Bayernit.

"Kemi shenuar një fitore të planifikuar, kemi marrë tre pikë, mirëpo nuk kemi luajtur mirë" ka thënë Robben.

Liverpool dhe United duan Rolandon e Portos

Mbrojtësi i Portos, Rolando, është shndërruar në cak të dy rivalëve të Ligës Premier, Liverpoolit dhe Manchester United.

Agjenti i Rolandos, Pepino Tirri, ka deklaruar për Notiziariosportivo se së bashku me Interin dhe Juventusin, janë edhe dy skuadrat e Ligës Premier ato që interesohen për mbrojtësin e ri.

“Edhe Manchester United dhe Liverpooli po e ndjekin lojtarin. Mendoj se mund të ketë diçka të re në fund të muajit, pasi klubet janë fokusuar në ndeshjet e tyre. Çmimi i tij? Rreth 15 milionë euro”, theksoi Tirri.

Reali përshëndetet nga titulli?

Real Madridi ka pësuar humbjen e parë të sezonit në Santiago Bernabeu edhe atë me rezultat minimal nga Sporting Gijoni për të minimizuar gjasat për fitimin e titullit të Spanjës këtë sezon.

Pas 14 ndeshjes të fituara në kështjellën e vet, Los Blancos u mposhtën me rezultat 0-1 nga një skuadër që lufton për ekzistencë në La Liga.

Fraksioni i parë i lojës nuk dha shumëçka për t’u shijuar, me pak raste shënimi duke bërë që në fund të 45 minutave të para, rezultati të ishte ai i fillimit.

Në gjysmën e dytë Mbretërit ishin më kërkues për golin që do ta zhbllokonte takimin, mirëpo nga ana tjetër linin zbrazëtira në mbrojte, duke i lejuar mysafirët që të ishin të rrezikshëm.

Kështu, atë që nuk e bëri Reali, e bëri Miguel de las Cuevas i cili mposhti Iker Casillasin për epërsinë e mysafirëve në minutën e 79’-të.

Ky rezultoi të ishte goli i fitores për mysafirët, pasi përkundër presionit në minutat e mbetura, lojtarët e Real Madridit nuk arritën të shënonin në portën kundërshtare.

Kjo humbje mund t’i kushtojë me titull Real Madridit, pasi mbetet pesë pikë prapa Barcelonës që ndeshjen e javës së 30-të e zhvillon të shtunën mbrëma kundër Villarrealit.

EURO 2012 - kërkesa rekord për bileta të ndeshjeve

EURO 2012 - kërkesa rekord për bileta të ndeshjeve

Shitja e biletave të kampionatit EURO 2012 që do të zhvillohet në Poloni dhe Ukrahinë në periudhën 8 qershor deri në 1 korrik 2012 ka arritur një rekord me 12.149.425 cope të kërkuara nga e gjithë bota.

Kjo shifër është një thyerje rekordi në krahasim me të gjitha kampionatet e mëparshme dhe përfaqëson një rritje me 17% në krahasim me EURO 2008.

Me këto kërkesa-prenotime nga 206 vende të ndryshme janë kërkuar të ndiqen të gjitha ndeshjet nga nisja deri në finale.Vendet që kanë kërkesat më të mëdha për bileta janë në Poloni dhe Ukrahinë ku dhe zhvillohet kampionati ndërsa më tej janë në Gjermani me 2.82% të kërkesave, Rusi me 1.16%, Zvicër me 1% etj.

Guardiola: Po afrohet fundi im tek Barcelona

 

Guardiola: Po afrohet fundi im tek Barcelona

Treneri i Barcelonës Pep Guardiola ka paralajmëruar se ndoshta në fund të sezonit do të largohet nga klubi katalanas, edhe pse para pak kohe ka nënshkruar kontratën e re.

Arsyeja nuk janë rezultatet e këqia - në të kundërtën, as mangësi të trofeve - e kundërta, as lojë e keqe e Barcelonës - e kundërta, nuk ka as konfrontime me lojtarët, tifozët, udhëheqësinë - e kundërta.

Ai thjesht, mendon se Barcelona është një klub i madh që të mbajë vetëm një trener për një kohë të gjatë. Ndoshta shumica, si tifozë e shumë të tjerë nuk pajtohen me mendimin  e tij, mirëpo Guardiola nuk dëshiron të ketë një karierë si Alex Ferguson apo Wenger.

"Mendoj se po i afrohet fundi kohës sime këtu tek Barcelona" ka thënë Guardiola në një intervju për "Rai Sport".

"Ndjehem mirë këtu, mirëpo kur jeni në një klub si Barcelona, ju nuk mund të qëndroni gjatë" ka thënë Guardiola.

"Sezonin e ardhshëm, do të jetë viti i kartërt që drejtoj Barcelonën. Këso klubi duhet të ketë guxim të mbajë trenerin kaq gjatë" ka shtuar ai.

"Kam shumë rrespekt ndaj Barcelonës që tani të flas për klubet tjera...Kur të vie momenti për këtë, unë dota faleminderoj klubin tim për sukseset dhe për atë që më kanë bë më të fuqishëm. Andaj, se ku do të vazhdoj të punoj, do të mvaret se si do të ndjehem" ka thënë Guardiola.

Ancelotti: Sulmuesit e Chelsea më të mirë se Rooney

Ancelotti: Sulmuesit e Chelsea më të mirë se Rooney

Me ardhjen e Fernando Torres tek Chelsea, treneri Carlo Ancelotti mendoj se ekipi i tij është forcuar shumë në sulm.
Edhe pse asnjë sulmues nuk ka shenuar gol në kampionat afër dy muaj, Ancelotti pohon se Torres, Drogba, Anelka dhe Kalou janë më të mirët.

"A kemi sulmin më të mirë në Premier League? Mendoj se e kemi. Rooney është sulmues fantastik mirëpo nuk e kisha ndërruar me asnjë lojtar të Chelsea. Jam i sigurtë se edhe Ferguson mendon njejtë kur bëhet fjalë për lojtarët tanë." ka thënë Ancelotti.

Ronaldo i vërtetë mysafir nderi i Real Madridit në ndeshjen kundër Gijon

 

Ronaldo i vërtetë mysafir nderi i Real Madridit në ndeshjen kundër Gijon

Dikur lojtari më i mirë i botës, braziliani Ronaldo do të jetë mysafir nderi i klubit Real Madrid që do të luhet kundër Sporting Gijon, njohtohet në web faqen zyrtare të klubit madrilen.

Eshtë parashikuar që Ronaldo të nisë topin e parë në këtë ndeshje dhe udhëheqësia e Realit ti japë statunë replikë që më herët ka qenë e vendosur para zhveshtores në stadiumin Santiago Bernabeu

Guardiola: E pamundur ta mposhtim Realin me rezultat 5:0

Guardiola: E pamundur ta mposhtim Realin me rezultat 5:0

Treneri i Barcelonës Josep Guardiola është i nervozuar me deklaratën e presidentit të klubit për deklaratën e tij që Barcelona në kupën e mbretit do ta mposhtë Realin me rezultat 5:0.

"Kam mund të them edhe unë që do ti mposhtimn me rezultat 60:0, mirëpo mendoj se Rosell është dashur ti shmabget një komenti të tillë. Secili ka mendimin e vet, mirëpo ai ka thënë si një solidaritet me ekipin. E pamundur është ta mposhtim Realin në finale me rezultat 5:0" ka thënv Guardiola.

Bayern i ofron 60 milionë euro për transferime trenerit të ardhshëm Heynckes

 

Bayern i ofron 60 milionë euro për transferime trenerit të ardhshëm Heynckes

Udhëheqësia e Bayernit do ti mundësojë trenerit të ardhshëm Jupp Heynckes që të harxhojë 60 milionë euro për të blerë lojtarë në fund të sezonit për ta mundësuar që klubi bavarez ta kthejë titullin në Allianz Arena.

Siç shlruan "Bild", i pari në listë të transferimeve është sulmuesi i Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov.

Ai do të jetë në krye të listës, vetëm nëse Miroslav Klose largohet nga Bayerni. Si lojtarë tjerë përmenden portieri i Schalkes Manuel Noyer, mborjtësi i majtë i Benficas Fabio Coentrao, Jerom Boateng nga Manchester City dhe Arturo Vidal nga

Robben largohet nga Bayern?

Robben largohet nga Bayern?

Sulmuesi anësor i Bayern Munchen, Arjen Robben ka deklarurar se është i lumtur me klubin, mirëpo thekson se është i hapur për largim.
Largimi i Robben po flitet kohën e fundit shumë për shkak të pozitës së keqe të Bayernit.

"Nuk dua të them asgjë rreth largimit. Jam i lumtur në Minhen dhe dëshiroj të mbetem këtu. Nga e kaluara kam mësuar se kurrë nuk mund ta dish se cka të pret në të ardhmen" ka thënë ish futbollisti i Chelsea dhe Real Madrid.

Ai ka shprehë dëshirën gjithashtu që të luaj në Ligën e Kampionëve.

"Gjithmonë kam thënë se nuk dua asessi të luaj në Ligën e Evropë. Bayern është ekip që duhet të luaj vetëm në Ligën e Kampionëve" ka thënë Robben.

FIFA dhe UEFA suspendojnë Bosnën, lajm i mirë për kombëtaren shqiptare

 

FIFA dhe UEFA suspendojnë Bosnën, lajm i mirë për kombëtaren shqiptare

Federata botërorë e futbollit (FIFA) dhe Unioni i futbollit evropian (UEFA) kanë suspenduar Bosna dhe Hercegovinën nga të gjitha garimet e mundshme dhe organizimet tjera në futbollin ndërkombëtarë për shkak të se federata e Futbollit Boshnjak nuk e ka miratuar statutin e saj sipas rregullores.

Në njoftimin e këtyre dy organizatave, me rastin e njoftimit të vendimit të saj, kanë shprehë "ngushllime të thella" për shkak të një vendimi të tillë dhe që të mbahet sa më herët të jetë e mundshme takim që të gjendet zgjidhje që Bosna të kthehet në familjen e futbollit.

Shtëpitë e futbollit FIFA dhe UEFA kanë kërkuar nga Bosna që më së voni deri me 31 mars të miratojnë statutin e ri.

Në grupin D situata do të bëhej vërtet interesante, ku të gjitha ndeshjet kundër Bosnjës do të cilësohen 3-pikëshe për rivalët, çka do t’i jepte Shqipërisë dy pikë më shumë në renditje, pasi në ndeshjen e 8 tetorit, dy kombëtaret u ndanë me një barazim 1-1. Madje, edhe Luksemburgu do ta kapërcente Rumaninë në rendje, por skuadra trikolor nuk ka zhvilluar asnjë përballje me boshnjakët, që për ta do të ishin 6 pikë të sigurta. Por, nuk ka vetëm të fituar në këtë mes. Janë Franca e Bjellorusia ato që do të humbasin vërtet shumë, pasi nëse situata ndryshon, ato nuk lëvizin fare në grup, pasi e kanë fituar përballjen e parë me boshnjakët.

Leo Messi me një gjuajtje shenon 2 gol

Leo Messi me një gjuajtje shenon 2 gola /video/

Në ndeshjen miqësore ndërmjet SHBA-ve dhe Argjentinvs që është luajtur me 26 mars, Messi gjatë fazës së nxemjes, kishte vendosur që ta "punësojë" portierin Marian Anduhar duke gjuajtur nga një largësi prej rreth 20 metra.

Topi pas gjuajtjes ka goditur një top tjetër që ka qenë afër dhe që të dy topat kanë përfunduar në rrjetë.

Pas kësaj gjuatje, Messi momentalisht është larguar duke treguar se nuk ka bë ndonjë mrekulli, duke tentuar ti thotë tifozëve se këtë nuk e ka bë me qëllim.

Turqia vendos: Demolim të ulësve - 6 vjet burg

Turqia vendos: Demolim të ulësve - 6 vjet burg

Parlamenti turk ka miratuar ligjin kundër dhunës në ndeshjet futbollistike dhe në garat tjera sportive. Ligji, i cili është i miratuar ditën e enjte parasheh 6 vite burg për ata që i thyejnë ulëset në tribuna, kurse 2 vite për këndime të këngëve raciste.

Nëse tentohet të futet pistoletë, mjete të mprehta apo edhe fishekzjarre raketa me ligj denohet deri 1 vit burg.

Këtë ligj e ka inicuar Federata e Futbollit turk e cila ka miratuar rregulloren "Zero Tolerancë" në luftë kundër huliganizmit.

Në ndeshjet e fundit turke janë shenuar incidente të shumta që i kanë shkaktuar tifozët.

Mourinho: Rossel dëshiron ti motivoj lojtarët e vet me deklarata të tilla

Mourinho: Rossel dëshiron ti motivoj lojtarët e vet me deklarata të tilla

Trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho, nuk ka dashur ti përgjigjet presidentit të Barcelonës i cili ka deklaruar se Barcelona do ta mposht prap me rezultat 5-0 Real Madridin.

“Unë e kam lexuar atë deklaratë dhe është normale. Nëse ndjeni atë, apo keni një ndjesi të tillë, atëherë pse të mos e thuani. Unë nuk dua të flas, pasi do të më burgosin nëse e bëj këtë, por mendoj se është normale që ai ka thënë atë”.

“Ndoshta ai e ka bërë për t’i motivuar lojtarët e Barcelonës. Lojtarët e Realit e kanë motivimin e tyre më vete. Duan të fitojnë çdo ndeshje dhe nuk kanë nevojë për fjalët e të tjerëve. Ndoshta mendoni se jam vënë në mbrojtje, por nuk mendoj kështu”, ka thënë Mourinho

Arrestohen 72 tifozë serbë e rusë në Estoni

Arrestohen 72 tifozë serbë e rusë në Estoni /video/

Në ndeshjen kualifikues për Kampionatin Evropian 2012 në Poloni dhe Ukrainë ndërmjet Estonisë dhe Serbisë, ka ndodhur një incident i shkaktuar nga tifozët serbë e rusë, transmeton portali SCSport.
Pas incidentit në tribunat e stadiumit në Talin u arrestuan 72 tifozë, të cilët në stadium futën flamujt e transparentet serbe.
Me gjithë ndalimin, në stadium u paraqit një grup i vogël i tifozëve serbë, ndërsa shumicën e përbënin rusët, të cilët sollën një transparent me mbishkrimin “rusët e serbët përgjithmonë vëllezër”.

Robihno: Do ti shenoj gol Interit

 

Robihno: Do ti shenoj gol Interit

Sulmuesi i Milanit, Robinho ka deklaruar se është i gatshëm dhe në formë të luaj në derbin "Della Madonina" që luhet ditën e shtunë.
Ai ka shumë dëshirë të mposhtë kolegun e tij nga reprezentacioni Julio Cesar si dhe të zëvendësoj sa më mirë Ibrahimoviçin që nuk luan për shkak të suspendimit.

"Do të jetë interesante të luaj kundër Cezar dhe dëshiroj ti shenoj gol. Kjo do të ishte hera e parë, mirëpo çka që do të ndodhë, do të jetë një ndeshje e bukur. Do të bëj gjithçka që ti shkaktoj probleme Interit që të fitojnë Scudeton. Jemi stërvitur shumë dhe gjithçka mvaret prej nesh" ka thënë Robinho.

Milan gjendet 2 pikë para Interit dhe do të jetë një ndeshje vendimtare për sezon.

Tek Milan pritet të luajnë Cassano, Pato dhe Robinho.

Arsenali interesohet për Buffon nëse largohet nga Juventus

Arsenali interesohet për Buffon nëse largohet nga Juventus

Arsenal është i gatshëm ta sjellë Buffonin dhe të zgjidhë problemin e portierit, pasi Juventus dëshiron ta lirojë për shkak të pagesës që ka të madhe.

Wenger i ka dhënë shansin Jans Lehman në radhët e "topcinjëve" mirëpo, 41 vjecari ka lënë mbresa të këqia në ndeshjen kundër Wigan.

Juventus nuk mund të përballojë pagën e Buffon i cili paguhet 125.000 funta në javë, dhe vet lojtari ka deklaruar se nëse largohet pas 10 viteve nga Juventus, Arsenal do të ishte klubi që do të dojë të mbrojë portën.

Arsenal ka mundësi ta sjellë pa pagesë dhe dëmshpërblim pasi kontrata e tij skadon, mirëpo Juventus nuk do të donte të japë "falë" një lojtar që kushton rreth 10 milionë funta.

Lëndimi i Leo Messit nuk është serioz

Lëndimi i Leo Messit nuk është serioz

Një lehtësim i madh për Guardiolan. Kontrollimet e para mjeksore kanë treguar se Messi nuk është lëndur shumë sa është dukur në shikim të parë.
Messi ështrë lënduar në ndeshjen me reprezentacionin e Argjentinës dhe nuk ka mundur të luaj në ndeshjen kundër Costa Rica ditën e martë. Testet bëra sot në Katalunia kanë treguar se nuk ka nevojë për brenga.

"Me rëndësi është që nuk bëhet fjalë për lëndim të muskulit. Messi do ti nënshtrohet fizioterapisë deri ditën e shtunë, dhe pastaj do të merret vendimi se a do të luaj kundër Villarealit"

KF Tërnoci eliminohet nga Kupa e Serbisë prej KF Pçinjes

KF Tërnoci eliminohet nga Kupa e Serbisë prej KF Pçinjes

Ndoshta entuziazmi i pas ndeshjes Ternoci –Zufo që përfundoi me rezultat 15-0 në të mirë të Ternocit e zbehu përballjen me K.F Pçinjen si ndeshje të rradhës. Në këtë ndeshje KF Ternoci arriti të shënoj 2 gola, por kësaj rradhe kundërshtari shënoj tri herë dhe eliminon Tërnocin  qysh në rundin e dytë të ndeshjeve për Kupën e Sërbise. Pas kësaj humbje, Tërnoci rikthehet me këmb në tokë, për të vazhduar betejën për titull në Ligën e Rethit të Pçinjës. V.A/Presheva.com

Ferguson: Edhe një trofe këtë vit do të jetë i mjaftueshëm

Treneri i Manchester United, Sir Alex Ferguson do të ishte i lumtur nëse ekipi i tij do të fitonre edhe vetëm një titull këtë sezonë.

"Djajt e kuq" luajnë momentalisht në tri fronte: Në Ligën e Kampionëve, FA Cup dhe Premier League.

"Kemi shanse për trofe të trefishtë, mirëpo kjo është shumë e vështirë, më vështirë se kurrë më parë. Do të japim gjithcka që është e mundur, duke llogaritur dëshirën e madhe për tri trofetë, mirëpo mendoj se një fitore e madhe cdo vit do të ishte e mjaftueshme. Nëse fitojmë vetëm një trofe, do të isha i lumtur" ka thënë Ferguson.

Nuk është Leo Messi - ska fitore për Argjentinën

Mbrëmë janë luajtur edhe dy ndeshje interesante miqësore ndërkombëtare. Argjentina ka luajtur me Costa Rican duke përfunduar ndeshjen me rezultat 0:0 në stadiuin nacion San Jose.
Argjentina ka luajtur pa Leo Messi i cili është i lënduar. Nuk kanë luajtur edhe Javier Zanetti dhe Angel di Maria.
Në fushë nuk kemi parë po thuaj se asjgë, ku vendasit kanë pasë më shumë motiv dhe shanse për të shenuar.

Portugezët kanë fituar ndaj Finlandës me rezultat 2:0 në Aveira, ku të dy golat i ka shenuar Rubel Micel, përndryshe debutues në ndeshje i cili ka shenuar golat në 10 dhe 71 minutë.

Xavi: Fusha në Lituani na ka shokuar

Mesfushori i reprezentacionit të Spanjës dhe Barcelonës është i shokuar me terenin në Kainasi të Lituanisë.
Spanja ka fituar në ndeshjen me Lituaninë me rezultat 3:1 në ndeshjen të vlefshme për EURO 2012.

"Ka qenë shumë keq. Të luhet në një fushë të tillë është turp për futbollin. Edhe pse ka qenë fusha e keqe, ekipa ka bë një punë të mirë dhe ka luajtur një ndeshje të mirë. Kemi marrë 6 pikë në dy ndeshje dhe me dy ndeshje me një këmbë jemi në Kampionatin Evropian" ka thënë Xavi.

Lorik Cana: Thuajuni të gjithëve...Nuk ndërrohet Kombësia... Nuk shitet Shqiptaria...

Lorik Cana ka elektrizuar tifozët kuqezi, të pranishëm në ndeshjen Shqipëri – Bjellorusi, kur atyre përmes mikrofonit iu drejtua me ''...thuajuni të gjithëve nuk ndërrohet Kombësia... Nuk shitet Shqiptaria...''

Cana ishte një nga futbollistët më të mirë në triumfin ndaj Bjellorusëve, ndërsa ishte afër realizimit të një goli të shkëlqyeshëm, pasi një goditje e tij shpërtheu në traversën e portës kundërshtare.

“Kjo është Shqipëria e vërtetë, kjo është shqiptaria”, brohoriti Cana dhe më pas tregoi shpatullën e majtë, ku është “gdhendur” një tatuazh me shqiponjën dykrenëshe.

Klubi i futbollit vogël Llapinca Preshevë - Reagim

Pas publikimit të rezultateve te ndeshjeve në xhiron e IX te liges komunale ne Presheve,  njëherit edhe orarit te ndeshjeve te rradhes, ndeshje këto të cilat me ose pa vetëdije jane nxjerr gabimisht

Udhëheqësia e klubit futbollistik Llapinca në Preshevë kerkon nga OKFja ndryshimin  e orarit te ndeshjeve te ardheshme ,ralisht ndeshjet te luhen sipas rendit te percaktuar me statutin e Liges Komunale  te perpiluar nga veht OKFja dhe me aprovim të të gjitha Klubeve pjesmarrese. Njeëhrit askush nuk ka të drejtën e ndryshimit të orarit të ndeshjeve, qoft edhe veht OKF-ja !

KF “Llapinca” shprson qe gabimi të ketë qene i paqëllimshëm, dhe njëherit njofton OKF-n dhe klubet tjera pjesmarrëse se nëse gabimi nuk përmisohet, ne nuk do të paraqitemi ne ndeshjen e rradhës dhe do të detyrohemi ti drejtohemi organeve kompetente për OKF’n, gjithmonë të bazuar në rregulloren e Ligës Komunale të futbollit vogël.
 
Lista e ndeshjeve:

Ne kalendarine ndeshjeve per xhiron e X përkatesisht te III te sezonin Pranveror  jane nxjerr ndeshjet e xhiros se fundit te sezonit vjeshtor,xhiros se VII te dates 31 .10.2010 të cilat ishin  si ne vijim:

GRUPI B

1 ASHANËT - BUSHTRANI
14 :00
2 NORÇA - LLAPINCA
14 :40
3 SHOSHAJA - BUKUROCA
15 :20
4 CORROTICA - TËRRNAVA
16 :00

KF Hajduku shkel Bukurocën me rezultat 5 - 1

Edhe pse nga të tjerit kjo ndeshje konsiderohej si derbi i javës per Ligën e rrethit, ndeshja munde të quhej gjithçka përpos derbit,  kjo për faj të Rinor Kamberit dhe Gentian Ibishit të  Hajudukut të cilët  për asnjë rast nuk e lejuan  kundërshtarin të depërtoj para portës.

Hajduku e nisi furishëm ndeshjen dhe qysh në fillim, me golat e Furkan dhe Fatlum Aliut arritën epërsin prej 2-0.  Futbollistët e KF Bukurocës thua se nuk ndiheshin fare gjatë ndeshjes, dhe për pak minuta tjera Hajduku me golat e Arbor Sefiut, Fatlum Sahitit dhe  Fatlum Aliut  udhëheq për 5-0.  

Për hirë të “korrektësise” Hajduku i dhuron një gol Bukurocës dhe ndeshja mbaron 5-1 në të mirë të Hajdukut. Pas kësaj ndeshje dhe loje me shumë klasë nga të gjithë lojtarët e KF Hajdukut, shtohen shpresat për një rikthim të Hajdukut në  garë për titull. V.A/Presheva.com