Poezi

Ne kete dite te shenjte
qdo musliman feston
Nje engjull parajse
Kuranin shfleton
Nje urate e Zotit ne qdo
Porte troket
Me fat Bajramin e qdo te mire ne jete !

---------------------------------------------------------------------------------------

Aroma e Bajramit,tingeillma e ezanit,
deperton thelle dhe shpon zemren e muslimanit,
mbreteron gezimi.mbreteron hareja
se neve te gjitheve na bashkon feja.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Festen e Bajramit te gjitheve ua uroj
vellezerve e motrave,selam ju dergoj,
ne rruge te delire Allahu na udhezofte,
xheneti stacioni i fundit per ne qofte.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drita e kesaj dite le ta ngroh shpirtin tuaj

gezimi le ta munde hidherimin,
Zoti ua dhashte ate qe nuk e keni

dhe ua shtofte ate qe e keni,

me fat dhe shum te mira ne familjen tende

URIME FESTA E BAJRAMIT

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Faqebardhe Na Qoft Bajrami
E Na Percjellt Hallalli E Jo Harami
Si cdo Vjet, Edhe Kete Dite
Me Bakllava Me E Prit

------------------------------------------------------------------------------------

Nje pellumb i shkuar
ne dritare troket
mos nguro, hap dritaren
dicka e mir po te pret,
ne krahet e tij ka nje porosi
URIME BAJRAMI ZOTI QOFT ME TY...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Me Zemer Te Mire E Per Shume Mot
Mos Ju Shkoft Mundimi Kot
Kete Urim Me Zemer Te Mire
E Dergon Semra me shum Deshire

------------------------------------------------------------------------------------

Sot eshte dita ku pikon loti,
sot eshte dita ku permendet zoti,
sot eshte dita e muslimanit,
dhe te them nga zemra,
Urime festa e Bajramit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Nje yll ne qiell shume bukur shendrit,
Kjo Hena e zbehte po na fal pak drit,
Ky qyelli blu dicka po tregon,
Dikush qe te don Bajramin ta uron.

----------------------------------------------------------------------------------

Qdo veper vlersohet,
Jeta duhet te jetohet,
Gjeja e shenjt duhet te qmohet
Dhe kjo dit e bekuar duhet te festohet ...
ME FAT FESTEN E BAJRAMIT

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Urime kjo fest oj moter muslimane
pasuro zemren mbushe me iman
kjo dit per ju qoft shendet
kurse ne ate bot te urroj
Xhenet

-----------------------------------------------------------------------------------

E mbushur dita plot me gezim,
nuk ka njeri me hidherim,
shtrihet dora e muslimanit
Urime festa e Bajramit
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Te gith sot kemi gezim
dhe eshte koha per urim
me fat Bajramin per shume vjet
te uroj te mira dhe shume shendet
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjith te mirat kane shperblim,
gjithe te keqijat kane shpetim,
Zoti na udhezoft ne rruge te drejte,
qofshi te bekuar per jete
Urime kjo dite te shenjte,
URIME FITER BAJRAMIN!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 


Shtat kat qiej-lart nje Zot, mbizotrus i ksaj gjithsije,
Erdhi dita qe shum e pritëm,dita me erë dashurie,
Ti harojmë sot problemet, se gëzimi këtu mbizotron,
Ti qe ALLAHUN e adhuron,një motër e jotja BAJRAMIN ta uron.