Biseda me Shejtanin

Nje Nat duke biseduar Muhameddi s.a me shoket e vet, degjonin nje ze duke ardhur jasht shtepis,

Therriste: O ju besimtar qe gjindeni ne shtepi, a me jipni leje te hy

Shoket e Pejgamberit s.a u quditen dhe pyeten pejgamberin se kush eshte.

Pejgamberi s.a tha: Ky qe degjoni eshte Iblisi i Mallkuar, le te hy mbrenda

Nje nga shoket e Pejgamberit e pyeti Muhamedin: Me jep leje i derguari i Lallahut qe tja heq koken.

Pejgamberi i tha: Ti e din se Iblisi nuk vdes deri ne diten e Kijametit, lejeni te hy dhe degjoni se qka don te thot.

Kur hyn Iblisi e pyet pejgamberi. Pse erdhe o i Mallkuar?

Kam ardhur ne emer te Allahut, me dergoi ai qe tju pergjijem seciles pyetje qe me shtroni ju dhe nese genjej per nje sen aq te vogel sa miza qe fluturon, shkatrrohem nga Allahut xh.sh

Dhe keshtu filloj Pejgamberi s.a te pyes Iblisin shum gjera

I thash: Kush je ti?

Me tha: Krijese qe u mallkova

I thash: Pse u mallkove?

Me tha: Kundershtova te nderoj njeriun

I thash: Cfar te shtyri te mos e nderosh njeriun?

Me tha: Si ta nderoj kur une jam me i forte

I thash: Dmth ishe kryelarte?

Me tha: Po

I thash: Pse nuk u pendove?

Me tha: Nga inati per nderimin qe iu be njeriut


I thash: Nderon dike ti?

Me tha: Po

I thash: Si?

Me tha: Me shpresa e deshira

I thash: Ke e nderon?

Me tha: Ate qe me degjon mua

I thash: Kush te degjon ty?

Me tha: Ai qe nuk fale namaz

I thash: Po tjeter?

Me tha: Ai qe rrallehere perkujton Allahun


I thash: Kush eshte miku yt?

Me tha: Hipokriti

I thash: Pse?

Me tha: Sepse ai gjysmen e punes ma kryen

I thash: Si?

Me tha: Fton ne zjarre dhe te tjeret mendojne se per ne xhennet


I thash: Si quhet libri te cilin ia jep njeriut?

Me tha: Hamendja

I thash: Po udhezimin?

Me tha: Epshi


I thash: Cila eshte arma jote?

Me tha: Gruaja e pamoralshme

I thash: Po tingujte e tu?

Me tha: Muzika


I thash: Cilet jane te dashure per ty?

Me tha: Te rinjet qe enderrojne shume

I thash: Kush te shoqerone me se shumti?

Me tha: Pasuniki arrogant

I thash: Kush eshte krahu i djathte i yti?

Me tha: Dijetari qe urdherone per keq, e pengone nga e mira.I thash: Cila eshte shigjeta qe te dobesone?

Me tha: Abdesti

I thash: Po namazi?

Me tha: Eh, namazi me injoron

I thash: Cila gjuhe eshte neveritse per ty?

Me tha: Gjuha qe urdherone per mire, e ndalon nga e keqjaI thash: Sot, a ka musliman qe ti i done?

Me tha: Eh ka shume!

I thash: Ka shume!?

Me tha: Po, ata muslimane qe nuk e falin sabahun me kohe

I thash: Po tjeter gje?

Me tha: Ata qe kur permendet fjala e Allahut nuk e degjojne me vemendje

I thash: Po tjeter gje?

Me tha: Ata qe falen vetem me trup - e mendjen e zemren diku tjeter. 

I thash: Cilet jane ushtaret e tu?

Me tha: Ata qe luftojne kunder muslimaneve

I thash: Po shteti yt?

Me tha: Izraeli

I thash: Cili flet me gjuhen tende?

Me tha: Ai qe jep urdhera ushtrive kunder muslimaneveI thash: Cfar te pelqen nga kjo qe jemi?

Me tha: Martesat e te rinjeve me vonese

I thash: Po cfar urren (ne kete kohe)?

Me tha: Femrat me hixhab (Me mbulese)

I thash: Me cka i keshillon pasuesite e tu?

Me tha: Te shoqerohen sa me shume me femra e te pijne derisa te dehen.

I thash: Po rinin e tyre?

Me tha: Te nderrojne femra cdo diteI thash: Cilin njeri e urren shume?

Me tha: Njeriun qe done te miren per tjetrin ashtu sic e done per veten e tij

I thash: Me cfar e mashtrone njeriun me se shumti?

Me tha: Me joshje ndaj graveI thash: Si u merr kohen sot (me se shumti) njerezve?
Me tha: Me duhan e TV

I thash: Po si i le pa gjume deri ne oret e mengjesit?

Me tha: (Me kujtes) Ndaj bukurive te kesaj jete[ Nje nate deshta te shkoje heret ne gjami ... ]

Thash: ( Degjova ezanin e sabahut) Te shkoj ne gjami.

Me tha: Eh, nata eshte e gjate, vazhdo gjumin

Thash: Kam frike se do me kaloj koha

Me tha: Ke kohe sa te duash.

Thash: Kam dro se nuk mund te arrij te falem me xhemat

Me tha: Mos e mundo veten shume me adhurim(Me kishte zere gjume i lehte, dhe kur me doli - kishte lindur dielli)

Thash: Uh, paska lind dielli!

Me tha: (Me ze te bute) Mos te vjen keq, dita eshte e gjate ..[Pasi u fala, u ula qe te beje dhiker] .. me hapi fletoren e mendimeve!

Thash: Me largove nga dhikri

Me tha: Lere bej me mire dhiker naten .. Je duke e munduar veten teper, shijoje pak rinine!

Thash: I frikesohem vdekjes

Me tha: Eh jeta eshte e gjate ..[ Deshta te lexoj Kur'an e te mesoj permendesh .. ]

Thash: (Me vetevete) U bera gati!

Me tha: Kendelle veten pak me muzike

Thash: Muzika eshte haram

Me tha: Jo te te gjithe dijetaret

Thash: Hadithet e verteta i kam prane qe deshmojne se eshte haram

Me tha: Te gjitha jane te dobeta

[ Derisa isha duke ecur, kaloi nje vajze, dhe ula shikimin .. ]

Me tha: Cfar ka nese e shikon?

Thash: Shikimi eshte i rrezikshem

Me tha: Te meditosh te bukuren eshte hallall[ Bera nijet qe te marre nje udhetim .. ]

Me tha: Per ku je nisur?

Thash: Per te bere ummren

Me tha: Pse po e mundon veten per nje ummreh, kur dyerte per te bere mire jane te shumta

Thash: Dua te perforcoj imanin e moralin tim

Me tha: Ne xhennet nuk hyet me vepra[ Deshta te keshilloj dike .. ]

Me tha: Mos i nxjerre vetit telashe ..

Thash: Keshilla i bene dobi besimtarit

Me tha: Frikesohem se do behesh i njohur, e ajo eshte nena e te keqijaveThash: Erdhi koha e Namazit!

Me thote: Ka kohe!

Thash: Kam frike se me kalon koha.

Me thote: Eh, mjaft je fale edhe nese kalon koha, e fale pas kohes!Thash: Pas namazit te sabahut te lexoj Kur'an

Me thote: Gjumi eshte dhunti

Thash: Flej pasi te lexoj Kur'an

Me thote: Mevone nuk te merr gjumi!Thash: Kam nje vella nuk falet!!

Me thote: Zoti udhezon ke te doje

Thash: Duhet ta keshilloj per mire

Me thote: Eh, ai e dine se c'eshte e mira e c'eshte e keqja

Thash: E dine! Po nuk punon

Me thote: Lere se i vjen koha edhe atij te punojThash: Nga sot e tutje do te kryej namazet me kohe!

Me thote: Zoti fale shume

Thash: Namazi eshte borgj ne kohen e tij

Me thote: Edhe nese e fale pas kohes, te pranohetThash: Te shkoj sot me heret ne gjami!

Me thote: Gjamija akoma eshte e mbyllur

Thash: Pse a thua mund te jete mbyllur!

Me thote: Sepse femijet e ndytinThash: T'i mesoj ca femije leximin e Kur'anit

Me thote: Eh, mos e angazho veten se nuk ta dine kush per mire

Thash: E beje per hir te Allahut

Me thote: Atehere merru me te rritur me mire

Thash: Po dua t'i mesoj femijet!

Me thote: Eh, te marrin gjithe kohen dhe te shkon mundi huc.I thash: Si e quane kohen e tanishme?

Me tha: Koha e dobesimit tim

I thash: Pse?

Me tha: Kulmi i shkences

I thash: Si te dobesone?

Me tha: Kuptoi njeriu se shkenca nuk zgjidh cdo gje

I thash: Po pastaj?

Me tha: Shtohet nevoja per fe

I thash: Per cilen fe?

Me tha: Islamin

I thash: Pse te dobeson feja Islame?

Me tha: Sepse m'i pakesone pasuesit

I thash: Si?

Me tha: Feja Islame ngrohteson besimtarin

I thash: Tjeter?

Me tha: Eshte drite per udhetarine

I thash: E the te verteten o genjeshtar