Argetim

Mercedes prezanton modelin koncept të A Class /foto/

Mercedes prezanton modelin koncept të A Class /foto/

Mercedes Benz, për panairin i cili do të mbahet në New York dhe Shanghai ka pregaditur të prezantojë modelin koncept të klasit të saj A.
Edhe pse spekulohej se A Classa e mercedes do të shuhet, gjenerata te re po thuaj se nuk ka kurrfarë të ngjajshme me atë deri tani.
Në vend të dizajnin të karoserisë që ka qenë monovolumen, tani modeli i ri  do të ketë dizajn si të kupe dhe sportiv. Edhe pse kur kalon fazën e konceptit, vetura pëson ndryshime të mëdha, mirëpo sipas fotogradfive duket qartë që modeli pasardhës nuk ka aspak të ngjajshme me modelin  deri tanishëm.
Kompania Mercedes konsideron që A Classa e re  do të jetë konkurent direkt i Audi A3 dhe Volco C30. /presheva.com/BMW 6 Coupe 2012

BMW 6 Coupe 2012

BMW në Munchen të Gjermanisë ka prezantuar para premierën e modelit të saj më të ri BMW 6 Serie Coupe, e cila këto ditë do të prezantohet për herë të parë në Panairin e Shanghai.
Dizajneri kryesor Karim Habib ka deklaruar se inspirimi i modelit të ri është nisur nga modeli legjendë i BMW 3.0 CS i cili është prodhuar nga vitet 60 deri 70-ta të shekullit të kaluar.

Ka motor 4.4 litra V8 me 400 KF, me marsh 8 shkallë. 100 km/h i arrin për 4.8 sekonda.

Shitja do të fillojë në vjeshtë të këtij viti.
Hajnat vjedhin burgun

 

Dy herË nË gjashtË javËt e fundit hajnat arritËn tË futen nË njË burg tË HolandËs dhe t’ua vjedhin tË burgosurve aparatet televizive.

Burgu nË qytetin Hoornu afËr Amsterdamit ËshtË i tipit tË hapur, ndËrsa nË tË janË tË vendosur tË burgosurit tË cilËt janË afËr pËrfundimit tË vuajtjes sË dËnimit, qË deri nË njËfarË mase sqaron se si hajnat kanË arritur tË futen nË ndËrtesËn, nË tË cilËn nuk ËshtË edhe aq lehtË tË futesh e tË dalËsh jashtË.

TË burgosurit kanË vikendet e lira, ndËrsa dy vikende tË tilla i kanË shfrytËzuar hajnat dhe papenguar janË futur dhe kanË vjedhur televizorËt.

VetË autoritetet holandeze tË kËtij institucioni e pËrshkruajnË si “ambient i mbrojtur lehtË” qË duhet t’i ndihmojË tË burgosurve qË sa mË lehtË t’i pËrshtaten kthimit nË shoqËri.

ZyrtarË tË burgut nuk sqaruan se si arritËn hajnat tË futen brenda

NË Australi zbulohet hardhuca me dy kokË

PunËtorËt e parkut tË mbrojtur tË reptilËve, i cili gjendet nË New Walesin Jugor, shpËtuan hardhucËn e gjallË me dy kokË e njohur me emrin “Shingleback”.

PunËtorËt e parkut tË reptilËve nË vendin Cooge menjËherË pasi gjetËn hardhucËn me dy koka e dËrguan nË njË park tË mbrojtur mË mirË Henley Brook, i cili gjendet nË Perth.

Hardhuca me dy koka, ka edhe dy palË kËmbË tË pËrparme dhe mund tË konsumojË ushqim nga tË dyja gojËt.

Mungesa kryesore e organeve tË dyfishta ËshtË qË hardhucave tË pafat ua pamundËson lËvizjen, ndËrsa ka tendenca qË edhe njËra kokË ka tendenca ta sulmojË kokËn tjetËr.

VËllai mË i ri i hardhucËs dykokËshe, i cili ka vetËm njË kokË, po ashtu ËshtË vendosur nË tË njËjtin park.

NË Indi hit kËpucËt me imazhin e Bin Ladenit

KËpucËt me personazhin e Osama Bin Ladenit janË bËrË hit i madh nË Indi. Ato janË kËpucË shumË tË pËrshtatshme dhe tË lira kËshtu qË u bËnË edhe tË popullarizuara, sidomos tek tË rinjtË.

ShumË qytetarË tË Allahabadit po blejnË kËpucËt me imazhin e njeriut mË tË kËrkuar nË botË, Osama Bin Laden.

NjËri prej blerËsve tË kËnaqur tË kËtyre kËpucËve ËshtË edhe 21 vjeçari Praveen Kumar, i cili sqaroi se pse ËshtË kËnaqËsi t’i mbathËsh ato kËpucË. “MË duket sikur personi mË i urryer nË botË ËshtË nËn kËmbËt e mia”, tha ai